tenis kursu

TENİSTE ISINMA VE SOĞUMA ÇOK ÖNEMLİDİR !!.
 
       Tüm spor dallarında olduğu gibi tenis sporundada ısınma soğuma çok önemlidir.
       Isınmadan yapılan her hareket vucudumuzdaki kaslara zarar verir sakatlanma riski çoktur o yüzden hangi spor dalında egzersiz yapacaksak  mutlaka başlangıçta vucudumuzu ısıtmak strecing yapmak zorundayız.
       Isınma temeli mantığı yapılan araştırmalara göre yaşımız yarısı kadar sürede olmalıdır. örnek vermek gerekirse  30 yaşındaki bir sporcu 15 dakikada ısınınır 15 dakikada soğumaktadır.
ısınma soğumada kasları iyi açmalı yani strecing yapmalıyız tabiki kaslarımızı yaptığımız spor dalına görede kuvvetlendirmemiz gerekmektedir.

Dana Sullivan tarafından
 
"Oyuncular üzerinde çeşitli yapılan araştırmalar sonucunda yapacağınız ufak egzersizler tenis sporunda başarılı olmanızı sağlayacaktır.
 
Eğlenerek yapılan çalışmalarla  Rumpeltes yüksekokullunda tenis  sporunla  ilgili ve profesyonel oyuncularla yaptığı  dinamik idmanın  sonucunda  profosyenel oyuncular gibi   daha güçlü ve onların oyun esnasındaki hareketlerinde  kolay ve ekenomik vurmamıza yardımcı olacaktır. 
 Rumpeltes'in dediği "Senin vücudunu  eğittiğin zaman 'Yük'ünün ayaklardan alınarak  (ivme ve yavaşlatmayla) bacaklar kalçalardan yukarıya alınarak   raketi arkaya almada   daha iyi bir oyuncu olursunuz.
 
 Bu karışık hareketleri idmanlarınızda  yaparsanız forhand  ve raketin arkaya almanızda ve  tenisinizin geliştiğini vucudundaki zayıf taraflarınızında  geliştirdiğini göreceksiniz.
aşağıdaki resimlede gösterildiği gibi  egzersileri  Yapmanız durumunda yaklaşık olarak  sekiz  hafta içinde  vucudunuzun ve hareket kabileyinizin nasıl geliştiğinizi  sizlerde görebilirsiniz.
bu harektleri  egzersizleri yaparak  hem oyununuz güçlenerek  vucudun size teşekkür edecektir. 
 
 
PATENCİ:
Hareket  ne için yapılmalı :dengeyi geliştirmenizde  ve koordinasyo kontrol  kuvvetin artması .
 
NASIL YAPILIR : iki  koniyi  yerleştirin  veya tenis-topunu     her elde birer halter  ile İki noktanın arasında duruş ufakça eğilim dizlerde  oyuncunun kolları  kenarlarda.
(1), senin sol ayak defolur  ve sana  doğru koniye doğru, bacak yanlamasına zıplar  karşısı el  boşa geçirme  çekme sol kol vücudunuza doğru. Yumuşakça karna çekilir (2), sola atlar ve, senin karşısı senin doğru kol vücut çeker. Doğru şekilde bunu yaptı görülecektirki  patencinin   buzda ilerlemesi gibi  bir hızlı bir şekilde  Arkada ve ileri bir dakika boyunca canlı bir şekilde yapılmalıdır
 1 dakika dinlen tekrar yap sayıs 2-3-4-5  kez daha çok tekrar yapabilirsiniz .
DİNLENME :Birebir kuralı 1 dakika yapıyorsan 1 dakika dinlendir. 
 
LAWN-MOWER PULL (Çimen-biçici makine çeker)
 

NE İÇİN YAPILIR:
 Kuvvetlendir çekirdeği ve taklit et dinamik servisler ve idare masraflarının hareketi.
 
NASIL YAPILIR : OYUNCUNUN BİR ELİNDE HALTER AĞIRLIK halteri sol el.
 
 (1) Oyuncunun dizin eğdiği ve kaldırdığından doğru bacak sol durur  bundan dolayı senin uyluk yere  paralel çizgidir. oyuncunun  kolu  kenara öyle açığa çıktığından sol kaldır ki senin kol ikibaşlı kası yere  paralel çizgidedir oyuncunun önkol  diktir.
 (2) oyuncunun kolu  arkada düz yere parelel  tut  eğilmiş   sol kol  arkanda düz yer olan bacak uzattığın gibi belde iletir. 
kol aşağıya inerken bacak arkaya doğru götürülür kolları değiştirerek  30 saniye boyunca tekrarlanarak yapıldığında  Üç dört beş defa tekrarlanarak yapılımasında fayda vardır  
 
DİNLENME : BİRE BİR KURALI İLE 30 SN YAP 30 SN DİNLENME
 
 
PRONE PLANK Yüzükoyun kalas
 
Ne için yapılır : Kuvvetlendir, ve, dengele çekirdeği

Hareket Nasıl YAPILIR : Oyuncunun  neyi yaptığın: Senin yalan mide, ve, senin önkollar yerleştir? Altında senin üst yer vücut üzerinde. Senin ayaklar, ufakça ayrı omuz-genişlikten daha çok olmalıdır. Senin vücudun yükseldiği it, bundan dolayı senin dirsekler aşağısında senin omuzlardır ve senin ağırlık, senin ayak parmaklar ve önkollardır.
Bakış yerde yener; Senin arkada kemer izin verme. Senin çekirdek sıkı tut, ve, 30 saniye boyunca tut.
Dinlendir 30'unun desteklediği ve iki kez 3 kez tekrar yada daha çok .
güçlendikçe  60 saniyeye artırılabilir  veya  senin kolların gücüne göre.
 

LATERAL PLANK yanal kalas
Ne için yapılır: Kuvvetlenme  denge  çekirdeği.
 
Nasıl yapılacak: oyuncu yan tarafa  doğru  gövde yanda karşıya nakadak sekilde  önkol ve el destekledi,oyuncunun ayakları üst üste   oyuncu   kalça üstüne   el üzerinde aşağı yukarı yada   30-60 saniye boyunca  durarak yapılır . oyuncunun kapasitesine göre tekrar sayısı yapılır.
Dinlenme  30'sn  iki kez tekrar yada daha çok yapabilirsiniz 
 Eğer bu egzersizi yaparsanız kalcanızda dizlerinizde ve kol kaslarında önemli derece kuvetlenerek maç esnasında rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.
 
CLOCK LUNGE AND REACH (Saat hamle yapar, ve uzanır)

Ne için yapılır: Kuvvetlendir çekirdeği kalçaları  taklit etmek  ağırlık noktasını  transfer etmek  duruşlar, başlangıç tenis oynamada.
 
NASIL YAPILIR:
 Oyuncunun  duruş omuz-genişliğinde  ayrı  dizler değdiği ayaklarında Tut 3-5 senin halterin her iki elli birleştir sonra elle göğüs tut 
OYUNCU  bir saatin ortasında olduğun hayal ederek . Adım ileriye atarak saat yönüne  doğru uzat.  saat 12 i'nde ayak koyarak  yerleştir , ileri hamle yaparak   bacaklar 90 derecede eğilimdir.
Eşzamanlı bir şekilde it ağırlığı dışarıya doğru  bel yükseklik aşağı. Adım merkezi arkaya doğru  çıkar ve çek ağırlığı  göğüse kadar ve  arkaya çıkar.
İleriye  bak saat yönünde bu hareketi aşağıdaki şekildeki gibi ilk önce sağ bacak sabit tam tur bitirdikten sonra ayak değiştirerek yapabilirsiniz tekrar sayısını kendi durumunuza göre artırabilir yada azaltabilirsiniz.. 

 
© 2015 TenisKursu.Net - İstanbul Tenis Kursu